Firmalike.com | Sosyal Medyada Firmanı Beğendir.
Kadınlar ve İş Yaşamı / Fatma Şirin 01/09/2014

Kadınlar ve İş Yaşamı

Kadınlar yüzyıllardır hayatın her alanında aktif olmuşlardır. Ancak ataerkil topluplarda iş yaşamında kültürel yapının etkisiyle geri planda tutlmuşlardır.

Çağın ilerlemesi, kültürel gelişim ve değişimler ve sanayi devrimi etkisiyle bu durum biz kadınlar için olumlu durumlara dönüşmüştür. Bu gelişmelerle kadınlar iş yaşamında da aktif rol almıştır.

İş yaşamına katılmak bize büyük katkılar sağlamıştır. Ekonomik açıdan özgürlük kazanmak kendimize olan güvenimizi ve hayata karşı bakışımızı değiştirmiştir. Toplum içindeki sosyal statümüz artmış çevremizdekilerin bize bakışı olumlu yönde değişmiştir. Bunlar iş yaşamının olumlu yönleridir tabi bir de iş hayatının kadınlar için olumsuz yönleri var. Bu sözlerimi sosyal ve ekonomik açıdan oluşan olumsuzlukları örnek göstererek destekleyebilirim.

Ekonomik açıdan ücret düşüklüğünden söz edilebilir. Yapılan araştırmaya göre erkeklerle kıyaslandığında büyük oranda eşitsizlik göze çarpmaktadır. Eğitim düzeyine göre de çalışma standartları ve süresi değişim göstermekte ilkokul ve altı eğitim düzeyinde olan kadınlar yüksekokul bitirmiş kadınlara göre daha uzun sürelerde çalışmaktadır.

Malesef eğitim seviyesi alınan ücrette de etkili bir faktör. Eğitim seviyesiyle alınan ücret doğru orantıda ilerlemektedir. Ülkemizde kadın istihdamı ağırlıklı olarak tarım sektöründe ve ev hanımlığı statüsünde yoğunlaşmıştır. Bu durum kadınların erkeklere göre ücret bakımından geride olmasının sebeplerindendir. Araştırmaya göre kadınların daha çok sosyal statüsünü arttırmak için çalışması gerekirken gelişmekte olan ülkelerde kadınlar gelirlerinin büyük bir kısmını geçimlerini sağlayabilmek için kullanmakta. Evet çalışma hayatına katılmak biz kadınlar için çok güzel olmuştur ama çalışma alanında tam anlamında eşitlik sağlanmadığı sürece iş yaşamının kadınlar için olumlu yönlerinden çok  olumsuz yönlerinden bahsedebileceğiz.

Bu yazı 1871 kez okundu.

Yazarın Tüm Yazıları
  1. 1. Alışverişi Sevmemizin Sebepleri (992 kez okundu.) - 19/08/2014
  2. 2. Kadınlar Ne İster? (904 kez okundu.) - 21/08/2014
  3. 3. Minik Serçenin İlham Veren Yaşamı (844 kez okundu.) - 21/08/2014
  4. 4. Acun Ilıcalı'nın Yaşamı (817 kez okundu.) - 24/08/2014
  5. 5. Kadınlar ve İş Yaşamı (1872 kez okundu.) - 01/09/2014
Facebook Yorumları